İsviçre

isvicre universite

Akıl kendi başına cenneti cehennem, cehennemi de cennet yapabilir..

Nüfus: 7.591.400

Başkent: Bern

Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF)

Telefon Kodu: +41

Saat Farkı:  -1

Uçuş Süresi: 3 saat

 

 

Büyüleyici bir doğaya sahip küçük ülke: İsviçre´nin yüz ölçümü yaklaşık olarak bizim Trakya bölgemize eşittir. Buna rağmen Avrupa´nın çatısı olarak nitelenen dağlar, göller, ormanlar ve karlarla kaplı İsviçre, endüstrisi en fazla gelişen ve dolaysıyla dünyanın en zengin ülkesi. Dünyanın en güzel sonbaharı Almanya ve İtalya arasında bulunan ve Avrupa´nın en küçük ülkesi olan İsviçre´de yaşanıyor.

7 milyon nüfusa sahip İsviçre´de dört farklı dil konuşuluyor: Kuzeyde ve İsviçre´nin merkezinde Almanca, batı bölgelerinde ve Cenevre çevresinde Fransızca, Tessin ve Bünden´de İtalyanca ve Graubünden´de de çok eski ve neredeyse tükenmiş olan bir Alman lehçesi olan Romans dili konuşuluyor. Avrupa’nın bir numaralı tatil merkezi olarak sayılabilecek İsviçre, ziyaretçilerine her mevsime özel eğlence seçenekleri sunuyor. Ülkenin değişik yörelerinde değişik tatil seçenekleri bulabilirsiniz. Kayak seçeneğinin yanında; mevsimine göre göllerde yüzebilir, güneyde İtalyan tarzı sokak kafelerinde tatlı yiyebilir, vadilere akan şelalelerin güzelliklerine hayran kalabilirsiniz Birçok insan, dünyanın en güzel sonbaharına İsviçre’de rastlayacağınız konusunda hem fikirdir. Ekimde açılan kış sezonu Nisan’da son buluyor. Açıkhava aktivitelerine meraklıysanız yaz dönemi de Haziran-Eylül arasında ziyaretçilere kucak açıyor. Bunun dışındaki zamanlarda da göl gezileri, bisiklet turları ve kültür aktiviteleri değişik seçeneklerden olabilir. Sadece doğal güzellikleriyle değil, geçmişi ve kültürüyle de İsviçre çok ilginç bir ülkedir. Fransız, Alman ve İtalyan dokusu ülkenin değişik bölgelerinde kendini hissettirmektedir. Kuzeyde Alman disiplinini, güneyde İtalyan sıcaklığını ve batıda Fransız zarafetini bulabilirsiniz

İsvicredeki okullar amerikan tarzı eğitim sistemi ile İngilizce, lisans, mastır ve sertifika programları sunmaktadır.

İsviçre de Konaklama

İsvicre de dil eğitimi alırken konaklama ihtiyacınızı dilerseniz aile yanı konaklama dilerseniz de öğrenci yurtları ve anlaşmalı oteller ile karşılayabilirsiniz. Konaklama organizasyonunuzun tercihlerinize uygun biçimde yapılmasında WOFEC size profesyonel destek veriyor.

İsviçre’de Üniversite Eğitimi

İsviçre’de 12 tane devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bunlardan 10 tanesi kanton üniversitesi iken 2 tanesi Federal Teknoloji Enstitüsüdür. Bunun dışında 9 tane uygulamalı bilimler üniversitesi, 14 tane öğretmen eğitimi üniversitesi ve bunun gibi birçok İsviçre Konfederasyonuna bağlı eğitim kurumu bulunmaktadır.

Mühendislikten politikaya, sanattan işletmeye kadar birçok alanda programlar bulunmaktadır. Bu üniversitelerin bulundukları bölgeye göre eğitim dilleri değişmektedir. Fransız kantonlarında bulunan Lozan, Neuchatel ve Genevre  Ünivesiteleri ve EPFL için eğitim dili Fransızca iken; Basel, Bern, Lucerne, St. Gallen, Zurih universiteleri ve ETHZ’ de eğitim dili Almancadır. Fribourg Üniversitesi’nde Almanca ve Fransızca programlar bulunmaktadır. Lugano Üniversitesi ise İtalyanca konuşulan kısmında bulunmaktadır ve eğitim dili İtalyancadır. Master ve doktora seviyesinde İngilizce eğitim veren programlar mevcuttur.

 

İsviçre; Bologna Deklarasyonu’na tabi ülkelerden biridir. Buna bağlı olarak 180 krediyi tamamlayacak şekilde lisans programları 3 sene sürmektedir. Master programları iki senedir. Master of Advanced Studies denilen 1 senelik master programları da mevcuttur, bunun master programlarından farkı programı tamamladığınızda doktoraya geçis hakkı tanımamasıdır.

 

Doktora programlarını sadece 10 devlet üniversitesi ve 2 teknoloji enstitüsünde sunulmaktadır. Basel Üniversitesi 1460 yılında kurulmuş İsvçre’ nin en eski üniversitesidir. Diğer üniversiteler 19. Yüzyılda kurulmuştur. Lucerne ve Lugano 20. yüzyılda kurulmuş daha yeni üniversitelerdir. Her yıl yaklaşık 130.000 öğrenci üniversiteye kaydolmaktadır ve bunların %27’si uluslararası öğrenci olup, %16’ sı doktora öğrencisidir. En büyük üniversite 26.000 öğrenci ile Zurich Üniversitesi’ dir. İsviçre Üniversiteleri her sene en az 5 üniversite ile dünyanın en iyi 150 üniversitesi içine girmektedir.

 

İsviçre Üniversiteleri Türk Lise Diplomasını kabul etmektedir. Fakat öğrencinin son 3 senesinde 6 branşı (ana dil, yabancı dil, matematik, fen bilimleri (kimya, fizik) , sosyal bilimler (tarih, coğrafya, ekonomi/hukuk), seçmeli ders (ikinci bir yabancı dil ya da sosyal bilimler ya da fen bilimleri kategorisi altında geçen bir ders)  almış olması gerekmektedir. Bu şartı sağladıktan sonra Türkiye’de İsviçre’de okumak istediği programı kazanmış olması da aranan diğer bir şarttır.

 

Yukarıdaki durumun mevcut lise eğitimi ile sağlanması mümkün olmadığından alternatif olarak 4 semester üniversite eğitimini almanızı şart koşmaktadır. Bazı üniversitelerin de yabancı öğrenciler için kendi giriş sınavlarını uygulamaktadır.  Üniversitelere başvuru aşamasında üniversitenin istediği dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

 

Yorum yaz

Giriş Formu

E-Bülten Üyeliği

Created by IPEk IT 07429212811